Zbiorniki – co warto wiedzieć
| mar102015Decydując się na wykorzystanie zbiornika do przechowywania cieczy, zwłaszcza dużej ilości, bezwzględnie należy przestrzegać konkretnych zasad i przepisów. Dodatkowo część zbiorników powinna posiadać odpowiednie certyfikaty. To oczywiste, że inne zbiorniki będziemy wykorzystywali do trzymania wody, inne do paliwa, inne do chemikaliów.
Zbiornik jednopłaszczowy, czy dwupłaszczowy?
Zbiorniki pozwalające przechowywać dużą ilość substancji ciekłych powinny być odpowiednio zabezpieczone. Powinny być wykonane z odpowiedniego materiału, odpornego na działanie substancji toksycznych i żrących.
Czym zatem zabezpieczyć taki zbiornik i jego zawartość? Zwykle małe pojemniki, zbiorniki z tworzyw sztucznych mają jedną ścianę (płaszcz) i na ogół to wystarcza. Jednak, kiedy mamy zamiar przechowywać duże ilości substancji płynnych potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie.
W tym celu wymyślono zbiorniki dwupłaszczowe. Polega to na tym, że zbiornik wewnętrzny znajduje się wewnątrz zbiornika zewnętrznego, zwykle bardziej elastycznego, zabezpieczającego przed urazami.
Dodatkowo, gdy sam zbiornik wewnętrzny ulegnie uszkodzeniu to ewentualny przeciek zatrzyma się w zbiorniku zewnętrznym. Zbiorniki dwupłaszczyznowe produkuje się z dodatkowymi zabezpieczeniami, np. metalowymi.
Kupując większą ilość paliwa już sam załadunek powinien odbywać się do zbiornika dwupłaszczyznowego. Paliwo powinno być bezwarunkowo przechowywane w takim zbiorniku. Natomiast dostawca paliwa ma prawo odmówić nalewania do zbiornika jednopłaszczowego. W wypadku niedostosowania się do wymogów Urząd Regulacji Energetyki może nałożyć karę pieniężną.
Jeśli natomiast zamierzamy przechowywać więcej niż 2500 litrów paliwa to ten fakt powinien być zgłoszony do Urzędu Nadzoru Technicznego. Pamiętajmy też, że nie powinniśmy sami kombinować z dodatkowymi akcesoriami zbiornika. Nie należy kupować zbiornika bez wyposażenia. Akcesoria mogą być instalowane i naprawiane wyłącznie przez producenta.
Nabywając zbiornik
Kupując zbiornik do przechowywania ciekłych substancji, na przykład do paliwa, warto jest wiedzieć, czy jest on wykonany z certyfikowanego materiału oraz czy przyłącza są wykonane ze stali nierdzewnej. Przykładem zbiornika spełniającego wymogi może być „FORTIS RSM”. Ten zbiornik przeznaczony jest do przechowywania roztworu saletrzano-mocznikowego. Dodatkowo jest odporny na działanie promieni UV.
Kontrolę zawartości zbiornika mogą nam ułatwić przeźroczyste ścianki. Nawet takie mogą zabezpieczać przed działaniem promieni UV.
Do przechowywania paliwa najlepiej jest zakupić zbiornik m.in. z dystrybutorem, licznikiem i pistoletem automatycznym.