Zbiorniki na olej przepracowany – wszystko, co musisz wiedzieć
| mar132023Zużyty olej to jeden z najbardziej szkodliwych i trudnych do utylizacji odpadów, dlatego jego prawidłowe przechowywanie, a później przetwarzanie jest kluczowe w kwestii ochrony środowiska naturalnego. Aby zapobiec jego przedostawaniu się do wody czy gleby, warto zainwestować w specjalistyczne zbiorniki. Pozwalają one na właściwe przechowywanie oleju odpadowego do momentu jego przetworzenia zgodnie z prawem. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć temat wspomnianych zbiorników i ich roli – zapraszamy!
Na skróty…
Wpływ zużytego oleju na skażenie środowiska
By trwale zanieczyścić wodę, nie potrzeba wcale tak wiele oleju silnikowego, jak mogłoby nam się wydawać. Już niewielka ilość produktu wprowadzona do zbiornika wodnego może skutkować wieloma przykrymi następstwami, jak na przykład utrzymanie się go na powierzchni – ze względu na inną gęstość, nie rozpuści się, a to z kolei zagraża faunie i florze. Sytuacja wygląda podobnie, kiedy zużyta ciecz zostanie wylana na glebę – środowisko zostanie natychmiastowo skażone. Aby zapobiegać takim niechcianym sytuacjom, wszystkie kwestie związane ze zużytym olejem a jego wpływem na dobro środowiska zostały uregulowane prawnie.
Profesjonalny zbiornik to konieczność?
Zbiorniki na olej zużyty nie tylko ograniczają przenikanie szkodliwych substancji do środowiska, ale wręcz stanowią wymóg prawny w przypadku wymiany oleju silnikowego. Niezbędne jest posiadanie odpowiednich pojemników, ponieważ muszą spełniać one kilka podstawowych kryteriów. Ustawa nakłada na właścicieli firm obowiązek magazynowania zużytego produktu w szczelnych, odpornych na korozję, wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne zbiornikach. Dodatkowo powinny być one wyposażone w systemy odprowadzania nadmiaru cieczy, które pozwolą na uniknięcie ich przepełnienia i wycieku. Samo miejsce przechowywania oleju odpadowego również musi być odpowiednio zabezpieczone – pojemniki powinny stać na płaskim, utwardzonym podłożu, w miejscu, w którym wyciekający olej nie zdoła przeniknąć do gruntu i tym samym doprowadzić do jego zanieczyszczenia. Co więcej, powinny one zostać prawidłowo oznakowane – opisane wraz z sześciocyfrowym kodem odpadu (dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę odpadów, dwie kolejne podgrupę, a dwie ostatnie rodzaj odpadu).
Gdzie stosuje się zbiorniki na oleje zużyte?
Zbiorniki na zużyty olej są wykorzystywane w różnych branżach, ale przede wszystkim w przemyśle:
- samochodowym,
- lotniczym,
- morskim,
- spożywczym,
- farmaceutycznym,
- a nawet w gospodarstwach domowych.
Co dzieje się z olejem odpadowym?
Wszystkie przedsiębiorstwa muszą poddać olej odpadowy takim samym procesom. Olej najczęściej jest zbierany i przetwarzany przez specjalistyczne firmy zajmujące się utylizacją odpadów. Zużyty olej może być poddany procesom odzysku, takim jak recykling lub regeneracja, co pozwala na jego ponowne wykorzystanie. Wspomniane procesy powinny być prowadzone przez specjalistyczne firmy, które posiadają odpowiednie certyfikaty.
Zbiorniki na zużyty olej to ważne elementy w zarządzaniu odpadami olejowymi. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu i przetwarzaniu zużytego oleju można uniknąć jego wycieku, a tym samym skażenia środowiska naturalnego. Właściwe zabezpieczenie odpadów olejowych to nie tylko kwestia przestrzegania obostrzeń, ale także obowiązku społecznego. Dbając o środowisko, zapewniamy wszystkim odpowiednie warunki do życia.