Zasady prawidłowego przechowywania paliwa
| kwi242023Chcąc zapewnić sobie możliwość łatwego i szybkiego dostępu do paliwa, warto zainwestować w specjalistyczne pojemniki do jego przechowywania. Niezwykle ważne jest to, aby zastosowane zbiorniki były przeznaczone właśnie do tego celu. W dzisiejszym wpisie przedstawimy zasady, którymi należy się kierować, gdy zamierzamy używać wspomnianych pojemników na paliwo.
Na skróty…
Zbiornik stacjonarny – rozwiązanie dla wszystkich?
W praktyce tak naprawdę każdy, kto chciałby ułatwić sobie codzienną eksploatację maszyn spalinowych i pojazdów, może zdecydować się na zbiornik stacjonarny na paliwo. Taki pojemnik musi być jednak dwupłaszczowy. Dzięki temu doskonale izoluje on paliwo od niekorzystnych czynników zewnętrznych. Co więcej, dodatkowa zewnętrzna ścianka chroni przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym wewnętrznej powłoki, co zapobiega niebezpiecznemu wyciekowi. Jednak aby magazynować dużą ilość paliwa, trzeba spełniać odpowiednie warunki. Dotyczy to przede wszystkim miejsca, w którym pojemnik miałby być usadowiony.
Lokalizacja ma znaczenie
Według przepisów związanych z ochroną przeciwpożarową należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie umiejscowienie zbiornika na paliwo. Musi on znajdować się w odległości:
- 5 m od innych obiektów budowlanych oraz granicy działki,
- 10 m budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jesteśmy w stanie zapewnić specjalistyczne osłony przeciwogniowe. Wtedy też odległości te mogą być mniejsze aż o połowę, co szczególnie sprawdzi się na niewielkich działkach.
Techniczne aspekty zakładania magazynu paliwa
Co jest istotne, paliwo na potrzeby własne można przechowywać w dwupłaszczowym zbiorniku o maksymalnej pojemności 5000 l. Wszystkie wartości powyżej kwalifikują się do specjalnego przeznaczenia, np. w ramach prowadzonej działalności. Jednakże w każdej sytuacji należy zgłosić taki obiekt do UDT, a gdy jego pojemność przekracza 2500 l, musi być regularnie kontrolowany przez tę instytucję.
Odpowiednia podstawa to… podstawa!
Aby zapewnić należyty poziom bezpieczeństwa, trzeba nie tylko zadbać o zgodne z przepisami odległości od poszczególnych obiektów. Sam zbiornik powinien znajdować się na płaskiej i stabilnej powierzchni wykonanej z niepalnego materiału. Takiego rodzaju podstawa koniecznie musi:
- być co najmniej o 30 cm szersza i dłuższa od zbiornika,
- posiadać minimalną grubość 5 cm,
- nie znajdować się w strefie zagrożenia wybuchem.
Wbrew pozorom nawet niewielki zbiornik na paliwo potrafi przyczynić się do sporych oszczędności, a także pozwala na komfortowe użytkowanie maszyn spalinowych. Dlatego też warto rozpatrzyć postawienie takiego pojemnika na swojej działce – oczywiście uwzględniając wszystkie zasady bezpieczeństwa, opisane powyżej.